Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/klient.dhosting.pl/aarabadzic/akademiakadr.eu/public_html/wp-content/plugins/types/vendor/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 646

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/klient.dhosting.pl/aarabadzic/akademiakadr.eu/public_html/wp-content/plugins/types/vendor/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 663
Akademia Kadr RP

AKE Olsztyn

Akademia Kadr Europejskich – Odział Warmińsko Mazurski, 

Ul. Mickiewicza 14 / 1, 10-509 Olsztyn

olsztyn@akademiakadr.eu / +48 881 370 332

Warmińsko-Mazurskie jest idealnym miejscem, w którym można wykorzystać równocześnie walory historii, kultury i turystyki aby promować polską dyplomację i współpracę międzynarodową. Warmia i Mazury mimo scalenia w jednym województwie to dwie bardzo różne krainy. Mazury są regionem geograficzno-kulturowym, który obejmuje Pojezierze Mazurskie od wschodu i Pojezierze Iławskie od zachodu. Tereny te nigdy (przed 1945 rokiem) nie należały do państwa polskiego, choć ich mieszkańcy (Mazurowie) mówili gwarą polską, którą przynieśli ze sobą ich przodkowie, osadnicy m.in. z Mazowsza. Mieszkańcy Mazur byli protestantami. Mazury nieodłącznie kojarzą się z naturą, jeziorami oraz aktywnym wypoczynkiem. To jednak nie wszystko, co ten malowniczy region ma do zaoferowania. Na turystów czekają również: pokrzyżackie warownie, betonowe bunkry z okresu II wojny światowej, skanseny, muzea, zabytki techniki czy parki linowe – żeby wymienić tylko niektóre z nich. Inną krainą była katolicka Warmia, która wbijała się w Mazury niczym klin. Jej nazwa wywodzi się od staropruskiego plemienia Warmów, zamieszkujących te tereny przed nadejściem zakonu krzyżackiego. Krzyżacy na podbitym terytorium utworzyli dominium biskupie (obszar zarządzany przez władze kościelne). Po zakończeniu wojny trzynastoletniej w 1466 roku Warmia weszła w skład Królestwa Polskiego w statusie księstwa warmińskiego, na czele którego stał biskup. Księstwo warmińskie znajdowało się w granicach polskich przez ponad 300 lat, stanowiąc ważny ośrodek kulturalny, naukowy i religijny Rzeczypospolitej. W tym miejscu warto wspomnieć, że w przeciwieństwie do sąsiednich Mazur, na Warmii posługiwano się językiem niemieckim – wyjątkiem było południe regionu, gdzie z czasem pojawiło się więcej polskich osadników i rozwinęła się gwara warmińska. Warmia to jeden z najciekawszych turystycznie regionów Polski. Pełen gotyckich zabytków, kościołów wypełnionych dziełami sztuki, jezior, urokliwych wiosek czy malowniczego krajobrazu. Obie krainy łączy współczesny Olsztyn urocze miasto pełne zieleni, zabytkowych budowli i atrakcji turystycznych oraz Szlak Zamków Gotyckich Warmii i Mazur oraz Pomorza. To właśnie turystyka jest dla Polski szansą na stworzenie dobrej reputacji i zainteresowanie krajem wielu potencjalnych odwiedzających, a w dalszej perspektywie także innych interesariuszy, np. inwestorów czy potencjalnych mieszkańców, jak też obecnych mieszkańców, ludzi kultury, nauki czy polityki, którzy powinni stać się najlepszymi ambasadorami marki kraju.

Akademia Kadr Europejskich w tym celu nawiązała już współpracę m.in. Polską Organizacją Turystyczną, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, Centrum Badań Wschodnich czy też  Instytutem Północnym im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

W Olsztynie jest 7 szkół wyższych: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania im. Tadeusza Kotarbińskiego, Wyższa Szkoła Informatyki i Ekonomii TWP, Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej „Hosianum”, Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie – Wydział Nauk Humanistyczno-Społecznych w Olsztynie, Gdańska Wyższa Szkoła Administracji – Wydział Zamiejscowy w Olsztynie. W Olsztynie funkcjonują również Warmińsko-Mazurski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Akademia Trzeciego Wieku przy Miejskim Ośrodku Kultury oraz Jarocka Akademia III Wieku. Oprócz szkół wyższych, działalność badawczo-naukową w Olsztynie prowadzą instytuty: Centrum Badań Wschodnich (Zajmuje się badaniami kultury, nauki, gospodarki, polityki oraz stosunków narodowościowych i współpracy międzynarodowej na obszarze byłego Związku Radzieckiego) oraz Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego (Prowadzi badania naukowe dotyczące przeszłości i dziedzictwa regionu we współpracy z instytucjami krajowymi i zagranicznymi).

Największą obecnie olsztyńską placówką muzealną jest Muzeum Warmii i Mazur, którego siedziba mieści się w Zamku Kapituły Warmińskiej. W jego zbiorach znajdują się m.in. pamiątki, dokumenty, ikonografie, obrazy i rzeźby rodem z tutejszego regionu. W Muzeum zlokalizowana jest stała wystawa kopernikowska, której eksponatem jest astronomiczna tablica doświadczalna wykonana własnoręcznie przez Mikołaja Kopernika w 1517. Do muzeów w Olsztynie zalicza się także Dom „Gazety Olsztyńskiej”, którego siedzibą jest budynek, będący w czasach dwudziestolecia międzywojennego redakcją „Gazety Olsztyńskiej”, jedynej polskiej gazety na Warmii, ukazującej się od 1886. W stolicy województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się także Muzeum Przyrody (w secesyjnym pałacyku przy ul. Metalowej) oraz muzeum zoologiczne UWM im. Janiny Wengris w dzielnicy akademickiej Kortowo. W hali widowiskowo-sportowej Urania znajdują się Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego oraz oddział wspomnianego muzeum przyrody. Najmłodszym muzeum jest otwarte w 2018 r. Muzeum Archidiecezji Warmińskiej.

Koordynatorzy Akademii: 

Damian Lawer  magister politologii, absolwent Uniwersytetu  Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Studia podyplomowe z zakresu stosunków polsko-brytyjskich ukończone w Londynie w Polskim Ośrodku Naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W latach 2010-2011 pracował na stanowisku radcy w Krajowym Biurze Wyborczym Delegatura w Olsztynie. Po wyjeździe do Wielkiej Brytanii, w 2011 roku, pracował w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Londynie i w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym.

Prelegent wykładów o tematyce historycznej w Instytucie Piłsudskiego (Legiony polskie, Enigma), w Związku Nauczycielstwa Polskiego za Granicą (Podziemie niepodległościowe, Historia najnowsza Polski), a także dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Kursu Kultury Polskiej organizowanych przez Polski Uniwersytet na Obczyźnie (Historia najnowsza Polski i Świata).

Wolontariusz i członek Rady doradczej Studium Polski Podziemnej w Londynie. Wolontariusz i członek Rady Instytutu Piłsudskiego w Londynie. Członek honorowy Zrzeszenia Nauczycielstwa Polskiego za granicą. Animator życia społeczno-kulturalnego Polonii.

Nagrodzony za działalność srebrną odznaką Instytutu Piłsudskiego w Londynie i odznaką honorową Instytutu Polskiego i muzeum im. Gen. Sikorskiego.