2019.09.10: Back to Business (BSP)

Za nami 15 lat członkostwa w Unii Europejskiej – okresu, podczas którego korzystaliśmy z dobrodziejstwa otwarcia rynków pracy, swobodnego przepływu kapitałowego, wykorzystywania funduszy strukturalnych na rozwój polskiej infrastruktury i innowacji. Przed nami nowy etap budowania swoich relacji w obrębie Unii Europejskiej, czyli tworzenie długofalowych kompetencji lokalnych społeczności, krajowych instytucji, kadr oraz systemu wsparcia w celu już nie tylko korzystania, ale również kształtowania relacji polityczno-gospodarczych uwzględniających najlepszy interes lokalnych podmiotów, przedsiębiorstw oraz poszczególnych sektorów gospodarki.

10.09.2019 w Brukseli miałam przyjemność uczestniczyć w wydarzeniu inaugurującym działalność Business & Science Poland (BSP) – organizacji, której misją jest wsparcie polskich przedsiębiorców i nauki w efektywnym formowaniu europejskiej agendy, a także w programowaniu i wydatkowaniu środków unijnych na naukę, badania i rozwój oraz inwestycje. Jest to nie tylko hub kompetencyjny, ale przede wszystkim pierwsze w Brukseli miejsce spotkań polskiego przemysłu, pracowników instytucji europejskiej i polskiej nauki.

Wydarzenie zostało zainaugurowane przez debatę dotyczącą stanu regulacyjnego sektora innowacji oraz energetyki, pokazującej ogrom wyzwań stojących przed podmiotami, chcącymi kształtować ten obszar na arenie międzynarodowej, jak i potwierdziło konieczność tworzenia miejsc, w których będzie reprezentowany interes narodowy. Dalsza część wydarzenia sprzyjała ciekawym rozmowom przy dźwięku kwartetu jazzowego dotyczącym przede wszystkim potencjału współpracy oraz reprezentowaniu polskiego interesu w Brukseli.

Autor: Aleksandra Starowicz