2019.12.11 Debata z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego „Cześć Historio”

„Jak w epoce cyfrowej opowiadać o historii?” Na to i wiele innych pytań odpowiedzieli goście debaty „Cześć Historio” zorganizowanej przez Fundację Promocji Rozwoju, która odbyła się 11 grudnia 2019 roku w Filmotece Narodowej na warszawskim Służewiu. Gościem honorowym ale przede wszystkim zaangażowanym i pełnym pasji uczestnikiem był gość honorowy sam Premier Rządu Mateusz Morawiecki. W debacie wzięli również udział Maciej Pawlicki – producent i współscenarzysta filmu Legiony, Adam Borowski – pomysłodawca i współproducent filmu Legiony, Tomasz Dobosz – reżyser filmu Niepospolita, Danuta Nierada – współscenarzystka filmu Niepospolita, Tomasz Okoń – pomysłodawca i producent kanału YouTube Historia bez cenzury oraz Paweł Przewoźny ps. Under – muzyk, raper.

„Historię trzeba potrafić opowiadać w różnych odsłonach, jak poprzez rap, sport, kulturę czy sztukę. Dla młodych jest to bodziec do wysiłku, do dyscypliny, do chęci zmiany świata na lepsze” – mówił szef rządu podczas debaty. 

Podczas spotkania wyświetlono m.in. fragmenty filmów takich jak Legiony, Niepospolita oraz zwiastun widowiska historycznego Kartka z Powstania i na tych konkretnych przykładach omawiano najbardziej obiecujące kierunki opowiadania o historii, a także przedstawiono nowe zaawansowane technologicznie i artystycznie środki wyrazu.  Po zakończeniu debaty Goście mogli naocznie przekonać się, jakie możliwości daje technika VR wykorzystana w projekcie Kartka z Powstania.

Dodatkową, owacyjnie przyjętą atrakcją, był występ rapera Under’a, który pisząc i śpiewając głęboko poruszające, inspirowane historią i patriotyzmem teksty, jak sam powiedział, chce walczyć ze stereotypami na temat rapu i pokazywać, że wartości można przekazywać na różne, trafiające do młodzieży sposoby.